Ogłoszenia duszpasterskie 28 IV 2024

  1.  Dzisiaj w Kościele przeżywamy V Niedzielę Wielkanocną.
  2. W tym tygodniu wypada pierwszy piątek i sobota maja. Zachęcamy młodzież do spowiedzi sakramentalnej z racji pierwszego piątku miesiąca od godziny 17.00. W pierwszą sobotę miesiąca Msza będzie sprawowana o godzinie 8.00.
  3. W przyszłą niedzielę pierwszą miesiąca maja po sumie odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówimy Litanię do Serca Pan Jezusa.
  4. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła czcimy 29 kwietnia w poniedziałek Św. Katarzynę Sieneńską, patronkę Europy. 
  5. Przed nami miesiąc maj poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe będą odprawiane w naszym kościele w zwykłe dni po Mszy Św. o godz. 18.00, natomiast w niedzielę po Eucharystii o godzinie 17.00.
  6. W przyszłą niedzielę ofiary które złożymy na tacę będą przeznaczone na Metropolitarne Seminarium Duchowne w Lublinie.
  7. 3 maja w piątek obchodzimy w Kościele uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 8.00 i o g.18.00. W Starościcach Msza będzie odprawiona godzinie 10.00. Uroczysta Msza Święta intencji naszej Ojczyzny, w 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będzie sprawowana w Klarowie o godzinie 11.30. Serdecznie zapraszamy na piękną uroczystość która odbędzie się w duchu religijnym i patriotycznym.
  8. W bieżącym tygodniu odbędą się spotkania klas trzecich z racji I Komunii Św. – we wtorek, w czwartek i w sobotę o godz. 16.00 na próby, aby przygotować się do I Komunii.
  9. Msze Św. w naszym kościele od 1 maja będą sprawowane o godzinie 18.00.

Wigilia Paschalna

Ta liturgia, najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w roku, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Składa się ona z kilku wyraźnych części:

Liturgia Światła

Liturgia Słowa

Liturgia Chrzcielna

Liturgia Eucharystyczna

Procesja rezurekcyjna

W naszej wspólnocie Wielka Sobota była obchodzona bardzo uroczyście przez zaangażowanie wspólnot, ludzi dobrej woli oraz bardzo licznie zebranej Służby Liturgicznej Ołtarza. Mogliśmy przeżyć w sposób doniosły przyjście Zmartwychwstałego Pana.

Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować

Ostatnią, znaną głównie w Polsce, częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Niech będzie Bóg uwielbiony za wszystkie osoby, które włączyły się w przygotowanie liturgii.