Ogłoszenia duszpasterskie 9 VI 2019

  1. Przeżywamy wspólnie w Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jest to pamiątka narodzin wspólnoty Kościoła. Dzisiaj kończy się liturgiczny Okres Wielkanocny.
  2. Jutro, w poniedziałek, 10 czerwca czcimy w Kościele Maryję jako Matkę Kościoła. Msze Św. w tym dniu w naszym kościele będą sprawowane o godz. 8.00 i o 18.00.
  3. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Nasza parafia przeżywa uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego z Padwy, który jest patronem naszej wspólnoty parafialnej. Suma odpustowa będzie sprawowana o godz. 12.00 z udziałem wiernych i zaproszonych gości. Liturgii będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi ks. prof. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Kazimierz Święs. Zachęcamy również do uczestnictwa w liturgii całą naszą wspólnotę parafialną. Mamy również na uwadze młodzież i dzieci. Zapraszamy również naszą Straż i Orkiestrę do udziału w czasie uroczystości odpustowej. Tradycyjnie ze względu na uroczystość odpustową nie będzie sprawowana Msza Św. o godz. 10.45.
  4. W wigilię odpustu parafialnego, w sobotę, tj. 15 czerwca będzie odprawiona Msza Św. na naszym cmentarzu parafialnym. Wypraszamy dla naszych bliskich zmarłych, którzy spoczywają w tym świętym miejscu pokój i wieczne zbawienie. Będzie również możliwość przed Mszą Św. modlitwy imiennej w wypominkach. Kartki wypominkowe będzie można nabyć w kościele, ewentualnie na cmentarzu. Modlitwa różańcowa za zmarłych imiennie polecanych w wypominkach rozpocznie się o godz. 17.15. Zapraszamy na dar wspólnej modlitwy w intencji naszych bliskich zmarłych. Przypominamy naszym wiernym i gościom, że taca z tej Mszy Św. jest przeznaczona na wywóz śmieci z cmentarza parafialnego.
  5. W poniedziałek, 10 czerwca w Starościcach odbędzie się poświęcenie pól, o godz. 16.00
  6. Decyzją Ks. Abp Stanisława Budzika, Caritas Archidiecezji Lubelskiej ogłasza zbiórkę do puszek we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną w gminie Wojciechów.

W wyniku przejściu trąby powietrznej w gminie Wojciechów zostały zerwane i uszkodzone dachy, ucierpiały 42 gospodarstwa i ponad 100 budynków.  Koszty odbudowy powstałych uszkodzeń są ogromne.

 

Słowo Metropolity Lubelskiego
po odejściu śp. Arcybiskupa Bolesława Pylaka

Umiłowani w Chrystusie Panu!

W dniu 6 czerwca w południe odszedł do Domu Niebieskiego Ojca Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak. Odszedł w momencie, w którym Kościół modlił się do Maryi, Królowej nieba, radującej się ze zmartwychwstania Chrystusa, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem.

Ks. abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 czerwca 1948 roku z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował teologię dogmatyczną, a następnie pełnił funkcję wykładowcy i profesora. Przez wiele lat był wicerektorem seminarium duchownego.

Święcenia biskupie przyjął w dniu 29 maja w 1966 roku, obierając zawołanie „Tobie, Panie, zaufałem”. Był pierwszym biskupem wyświęconym w II tysiącleciu chrześcijaństwa w Polsce. Przez dziewięć lat posługiwał jako biskup pomocniczy. W latach 1975-1997 pełnił posługę biskupa diecezjalnego i Wielkiego Kanclerza KUL, a w latach 1992-1997 pierwszego arcybiskupa metropolity lubelskiego.

Czas jego pasterzowania zaowocował licznymi inicjatywami i działaniami. Wspierał aktywnie tworzenie wspólnot modlitewno-formacyjnych wśród laikatu, rozwijał działalność dobroczynną w parafiach. Jako wielki czciciel Matki Bożej przeprowadził kilka uroczystości koronacyjnych w sanktuariach maryjnych. Zwołał II Synod Diecezji Lubelskiej. Przyczynił się do budowy ponad 400 kościołów i kaplic, pomnożył znacząco ilość parafii w diecezji. Zabiegał o wzrost powołań kapłańskich i zakonnych, troszcząc się o należytą formację alumnów. Założył katolicką rozgłośnię radiową oraz wydawnictwo diecezjalne. W roku 1987 miał szczęście gościć w Lublinie świętego Jana Pawła II.

Jako Wielki Kanclerz KUL zabiegał o wysoki poziom nauczania akademickiego i o pełną wolność dla Uniwersytetu.  Za swoją działalność patriotyczną i zasługi w walce o niepodległość otrzymał szereg ważnych odznaczeń. Dzięki osobistej postawie pokory, skromności i umiejętności dostrzegania ludzkich trosk wierni oraz duchowieństwo archidiecezji otaczali go wielkim szacunkiem, czcią i wdzięcznością.

Serdecznie zapraszam wszystkich na uroczystości pogrzebowe do naszej Archikatedry w najbliższy wtorek, 11 czerwca, o godzinie 11.00. Zamiast wieńców i kwiatów prosimy o ofiarę na rzecz Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Wdzięczni za dziesięciolecia gorliwej posługi zmarłego Pasterza zanosimy gorącą modlitwę do Chrystusa Zmartwychwstałego, aby dał Mu udział w radości i chwale nieba. Niech w progach ojcowskiego Domu przyjmie Go Maryja, Oblubienica Ducha Świętego i Matka Kościoła.

Wasz Biskup Stanisław    

  Lublin, 6 czerwca 2019 r.