Ogłoszenia duszpasterskie 5 IV 2020

  1. Dzisiejsza niedziela 14 kwietnia jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Liturgia dnia dzisiejszego bezpośrednio wprowadza nas w Wielki Tydzień, gdzie rozważamy Mękę i Śmierć Zbawiciela.
  2. W Wielki Czwartek w naszym kościele będzie sprawowana Eucharystia o godz. 17.00.
  3. W Wielki Piątek Liturgia tego dnia rozpoczyna się Drogą Krzyżową o godz. 16.30. Cześć Krzyżowi oddamy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy, podobnie jak w Środę Popielcową.
  4. Wigilia Paschalna rozpoczyna się o godz. 17.00. Podczas Wigilii Paschalnej opuszcza się poświęcenie ognia.
  5. W tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów w kościele na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny ma charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła.
  6. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msza Św. Rezurekcyjna w naszym kościele o godz. 6.00. Nie będzie procesji wokół świątyni. Zgodnie z zaleceniem celebrans przed Mszą Św. odmówi modlitwę, udzieli błogosławieństwa w kościele i wyjdzie na zewnątrz świątyni i pobłogosławi parafię. Msze Święte w tym dniu będą sprawowane w naszym kościele o godz. 6.00, 9.30, 10.45, 12.00 i 17.00. W Starościcach Msza Św. o godz. 10.45.
  7. W poniedziałek, drugi dzień świąt wielkanocnych Msze Św. będą sprawowane jak w każdą niedzielę.
  8. Zwracamy się do rodziców dzieci I-komunijnych, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, aby przygotowali „ciemnicę” w kościele i Grób Pana Jezusa. Liczymy na waszą odpowiedzialność.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.