Ogłoszenia duszpasterskie 29 VIII 2021 r.

  1. Przeżywamy obecnie w Kościele 22 Niedzielę Zwykłą w ciągu roku liturgicznego.
  2. W bieżącym tygodniu wypada I piątek i I sobota miesiąca września. Z racji I piątku miesiąca z sakramentu pokuty można skorzystać zawsze pół godziny przed mszą św. W I sobotę miesiąca msza św. będzie sprawowana o godz. 8.00 ze zmianą tajemnic różańcowych.
  3. Za tydzień w I niedzielę miesiąca września odbędzie się po sumie wystawienie Najśw. Sakramentu i odmówimy Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa.
  4. W środę, 1 września o godz. 8.15 będzie sprawowana Eucharystia dla wszystkich szkół na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci, naszą młodzież oraz nauczycieli i wychowawców, aby rozpocząć czas nauki i pracy z Panem Bogiem. Dzieci i młodzież z naszej parafii są zaproszeni, aby skorzystać z sakramentu pokuty przed rozpoczęciem roku szkolnego na wtorek, na godz. 17.00.
  5. Przypominamy, iż od pierwszej niedzieli września będzie sprawowana msza św. o godz. 10.45. Zapraszamy w szczególny sposób na tę Eucharystię dzieci wraz z rodzicami, odbędzie się poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.
  6. W dzisiejszą niedzielę we wszystkich kościołach naszej archidiecezji zbierane są ofiary do puszek na Fundusz Wspierania Nauki Chrześcijańskiej. Zechciejmy i my wesprzeć to piękne dzieło krzewienia wiary katolickiej.
  7. W ubiegłym tygodniu została na naszym cmentarzu parafialnym zainstalowana brama cmentarna i furtka. Zostają nam jeszcze do wykonania tylko prace wykończeniowe i wykończenie słupków. Pogoda nie sprzyja prowadzonym pracom. Z kaplicy cmentarnej zostało oddane do renowacji tabernakulum. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do światyni parafialnej. Powoli, ale wpływają ofiary na prowadzone prace. Do tej pory nie wpłynęły jeszcze ofiary z dwóch ulic z naszej parafii. Dziękujemy pięknie zbierającym i darczyńcom za przekazywane ofiary. W przyszłym tygodniu przekażę bliższe informacje na temat zobowiązań finansowych za wykonane prace i złożonych ofiar na ten cel.
  8. W przyszłą niedzielę 5 września ofiary, które złożymy do puszki będą przeznaczone na programy edukacyjne dla dzieci (świetlice Caritas).

Zaproszenie Metropolity Lubelskiego

na uroczystości wrześniowe

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości Maryjne w sanktuariach naszej archidiecezji będą okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację wielkiego czciciela Matki Bożej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do swojego zawołania biskupiego Soli Deo, umieszczonego na frontonie naszej katedry,dodawał słowa Per Mariam. Służył ofiarnie Samemu Bogu przez Maryję. Uczył nas słowem i przykładem, jak odkrywać Jezusa w ramionach Matki i jak uczyć się od Niejzasłuchania się w Słowo Boże i wypełniania go w życiu.

W uroczystościach beatyfikacyjnych dnia 12 września uczestniczyć będą bezpośrednio tylkonieliczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych naszej archidiecezji. Wszystkich wiernych natomiastzachęcam do łączenia się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie poprzez transmisję telewizyjną. Pamiętajmy jednak, że łączność z Eucharystią poprzez media nie jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Na uroczystości odpustowe do Wąwolnicy, 5 września na godz. 12.00, zaprosiłem w tym roku Księdza Biskupa Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, rezydującego w Zaporożu na Ukrainie Wschodniej. Ksiądz Biskup Sobiło był kapłanem archidiecezji lubelskiej i ciągle pamięta o naszym Kościele lokalnym. Tutaj przygotował się do kapłaństwa i zdobywał pierwsze doświadczenia duszpasterskie, tak pięknie owocujące w jego posłudze biskupiej na Ukrainie.

8 września o godz. 11.30 uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Maryjnym na Chełmskiej Górze będzie przewodniczył Metropolita Przemyski, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W obu Sanktuariach zostaną poświęcone także wieńce dożynkowe. Zachęcam do kontynuowania tradycyjnych pielgrzymek do Wąwolnicy i Chełma.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, będzie gościł w naszej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany Metropolita Przemyski i były wieloletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Umieścimy podarowane przez niego relikwie Krzyża Świętego w kaplicy Krzyża Trybunalskiego,miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania.

Wniedzielę 10 października na godz. 12.00 zapraszam Was do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na uroczystości odpustowe pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który pełnił obowiązki sekretarza dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Przed nami czas bogaty w ważne wydarzenia. Włączmy się w ich celebrację i prośmy Ducha Świętego, aby jego moc odnowiła oblicze naszego Kościoła.

Wszystkim z serca błogosławię

Wasz biskup Stanisław

Lublin, 26 sierpnia 2021 r.