Ogłoszenia duszpasterskie 21 IV 2024

  1. Obecnie w Kościele przeżywamy wspólnie IV Niedzielę w Okresie Wielkanocnym. Jest to Niedziela Dobrego Pasterza. Rozpoczynają się w Kościele Kwartalne Dni Modlitw o powołania do Służby Bożej w Kościele.
  2. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy we wtorek, 23 kwietnia św. Wojciecha , Głównego Patrona Polski, oraz w czwartek 25 kwietnia święto, świętego Marka ewangelisty.
  3. W środę 24 kwietnia sprawowana będzie Msza Święta o Duchu Świętym, poprzedzona Adoracją Najświętszego Sakramentu od godziny 16:15.
  4. W ramach przygotowania do I Komunii Świętej odbędzie się spotkanie dzieci wraz z rodzicami w najbliższą sobotę o 16.00.
  5. W przyszłą niedzielę po godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie rady duszpasterskiej.
  6. Od dzisiejszej niedzieli nasi kandydaci na ministrantów rozpoczynają okres przygotowania do liturgicznego ustanowienia ich ministrantami, podczas którego złożą przyrzeczenia, otrzymają strój liturgiczny oraz odbędzie się obrzęd błogosławieństwa. Przez cały okres przygotowania nie będą ubierać komży. Otoczymy ich przez ten czas naszymi modlitwami. 

Wigilia Paschalna

Ta liturgia, najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w roku, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Składa się ona z kilku wyraźnych części:

Liturgia Światła

Liturgia Słowa

Liturgia Chrzcielna

Liturgia Eucharystyczna

Procesja rezurekcyjna

W naszej wspólnocie Wielka Sobota była obchodzona bardzo uroczyście przez zaangażowanie wspólnot, ludzi dobrej woli oraz bardzo licznie zebranej Służby Liturgicznej Ołtarza. Mogliśmy przeżyć w sposób doniosły przyjście Zmartwychwstałego Pana.

Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować

Ostatnią, znaną głównie w Polsce, częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Niech będzie Bóg uwielbiony za wszystkie osoby, które włączyły się w przygotowanie liturgii.