Wielki Czwartek

W tym dniu przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, które to dokonały się podczas Wieczerzy w Wieczerniku, gdzie Jezus Chrystus umył nogi swoim apostołom oraz zamienił chleb i wino w Ciało Swe i Krew.

Wieczorem w naszym kościele parafialnym odprawiona została Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by te wystarczyły na dzień obecny i następny. Odbył się także obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, mężczyznom, czyli tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu eucharystii wielkoczwartkowej Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kaplicy adoracji, zwanej dawniej „Ciemnicą” (na pamiątek uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy). Następnie odbyła się uroczysta adoracja przez wiernych, która wraz z wybiciem Wielkiego Piątku traci swój uroczysty charakter. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdjęto świece, mszał, krzyż, obrus. Stół Pański pozostaje odkryty i skromny do czasu rozdzielenia Komunii Świętej w dniu Męki Zbawiciela.

Zakończenie rekolekcji Wielkopostnych

Zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne, które trwały od czwartku do soboty. Przewodnikiem naszych rekolekcji był Ks .Grzegorz Kruk. Myślą przewodnią rozważań był temat naszego miejsca w kościele oraz krzyża, ale także ksiądz Grzegorz przez słowo, które do nas skierował przygotował nas do sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo dziękujemy księdzu rekolekcjoniście za trud głoszenia słowa Bożego przez te dni oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w to ważne wydarzenie.

Ogłoszenia duszpasterskie 23 III 2024

  1. Dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Liturgia dnia dzisiejszego bezpośrednio wprowadza nas w Wielki Tydzień, gdzie rozważamy Mękę i Śmierć Zbawiciela. W dniu dzisiejszym odbędzie się przed Sumą procesja wokół świątyni.
  2. W Wielki Czwartek gromadzimy się w naszym kościele na Eucharystii o godz. 17.00.
  3. W Wielki Piątek liturgia tego dnia rozpoczyna się Drogą Krzyżową o godz. 16.00. Przejdziemy procesjonalnie rozważając kolejne stacje od ul. Spacerowej w kierunku kościoła. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy, podobnie jak w środę popielcową. Ofiary zebrane na liturgii przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie.
  4. Wigilia Paschalna rozpoczyna się w sobotę o godz. 18.30. Prosimy również o przyniesienie świec. Odbędzie się odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
  5. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę: w kościele – o godz. 9.00, 10.00 i 11.00. Jaszczów kapliczka przy szosie za szpitalem – godz. 9.00 i Starościce – godz. 9.30. Z innych miejscowości proszę dołączyć do wymienionych miejsc, ewentualnie zapraszamy do kościoła parafialnego.
  6. Zapraszamy naszą Straż z całej wspólnoty parafialnej, aby zapewnić porządek w czasie Drogi Krzyżowej. Również zapraszamy na czuwanie przy Grobie Pana Jezusa i liczymy na udział i pomoc we mszy św. rezurekcyjnej.
  7. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – uroczysta msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00 z procesją wokół świątyni. Prosimy o aktywne zaangażowanie się w procesję. Msze św. w tym dniu będą sprawowane w naszym kościele o godz. 6.00, 9.30, 10.45, 12.00 i 17.00, w Starościcach o godz. 10.45.
  8. 25 marca(poniedziałek) Msza Święta z godziny 17.00 zostaje przeniesiona ma godzinę 7.00 ze względu na spowiedź w sąsiedniej parafii.