Ogłoszenia duszpasterskie 14 IV 2024

1.  Dzisiaj w Kościele przeżywamy wspólnie III Niedzielę Wielkanocną. W dniu dzisiejszym naszą szczególną uwagę kierujemy w stronę Pisma Św. ponieważ dzisiejsza niedziela jest zwana niedzielą biblijną.
  2. W ramach przygotowania do I Komunii Świętej odbędzie się spotkanie dzieci wraz z rodzicami w najbliższą sobotę o 15.30.
  3. Dziękujemy za przekazane ofiary na Metropolitarne Seminarium Duchowne w Lublinie.
  4. Dzisiaj naszą wdzięczność kierujemy w stronę ministrantów, dziękujemy Panu Bogu za dar ich posługi w naszej parafii dlatego po każdej Mszy Świętej będą zbierać ofiary do puszek na wyjazd formacyjny wraz z ks. Adamem do Wieliczki. Będzie to także, nasza wdzięczność za ich zaangażowanie w życie parafii.

Wigilia Paschalna

Ta liturgia, najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w roku, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Składa się ona z kilku wyraźnych części:

Liturgia Światła

Liturgia Słowa

Liturgia Chrzcielna

Liturgia Eucharystyczna

Procesja rezurekcyjna

W naszej wspólnocie Wielka Sobota była obchodzona bardzo uroczyście przez zaangażowanie wspólnot, ludzi dobrej woli oraz bardzo licznie zebranej Służby Liturgicznej Ołtarza. Mogliśmy przeżyć w sposób doniosły przyjście Zmartwychwstałego Pana.

Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!

Liturgia Wielkiego Piątku

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować

Ostatnią, znaną głównie w Polsce, częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Niech będzie Bóg uwielbiony za wszystkie osoby, które włączyły się w przygotowanie liturgii.